بیماری عروق کرونر(Coronary Artery Disease) 

بیماری ناشی از کاهش جریان خون به عضلات قلب

توانبخشی قلب برنامه ای است از حرکات ورزشی منظم که برای بیماران مبتلا به نارسایی های عروق کرونر تجویز می شود. این برنامه می تواند سلامت عمومی بیمار را تامین کند و تناسب فیزیکی قلب و عروق وی را بهبود بخشد یا پیشرفت بیماری او را به حداقل برساند تا آنجا که ممکن است کارآیی طبیعی قلب و عروق به او باز گردانده شود. در اینجا هدف اولیه برنامه ورزشی عبارت است بهبود ظرفیت کلی در انجام اعمال اندام ها و اعضای بدن فرد.

معمولا تمرینات بدنی بیمار قلبی باید حاوی برنامه ای باشد که شامل رسیدن ضربان قلب به 50 تا 70 درصد حداکثر ضربان قلب و مصرف انرژی به میزان 3000 کیلو کالری در هر نوبت از تمرینات است. البته کسی که دچار بیماری قلبی است و اصلا آمادگی جسمی ندارد بهتر است برای جلوگیری از فشار بیش از اندازه یا بیش از حد نیاز بر قلب تازه بهبود یافته اش، تمرینات را از سطح پایین تری آغاز کند

به هنگام تجویز ورزش برای بیماران قلبی، ایمنی، یعنی بی خطر بودن حرکات ورزشی، برای کسی که مبتلا به بیماری عروق کرونر است از همه چیز مهم تر است. زمان بندی و شدت تمرینات بدنی باید در سطحی تنظیم شود  که تحمل فیزیولوژیک بیمار اجازه می دهد و او شکایتی نداشته باشد تست ورزشی درجه بندی شده این فرصت را می دهد که نقطه ی پایانی فشار بر قلب بیمار، تعیین شده و مبنای تجویز حرکات بدنی سبک تر قرار گیرد.

برای مثال 1 تا 3 روز بعد از یک سکته قلبی بیمار اجازه دارد که فقط نرمش سبک انجام دهد. این سطح از حرکات ورزشی، شامل کارهای مربوط به مراقبت شخصی و بعضی از حرکات کم دامنه اندام ها است . چنین حرکاتی اگرچه سبک است باعث می شود که افت فشار خون بر اثر ایستادن ( هیپوتانسیون ارتوستاتیک) به حداقل برسد مفاصل نخشکد و خطر تشکیل لخته کمتر شود.

بیمار 3 تا 5 روز بعد از سکته قلبی برای انجام پیاده روی تشویق می شود البته با این فرض که هیچ عارضه دیگری رخ نداده باشد در ابتدا می توان بخش هایی از ورزش مثل گرم کردن و خنک کردن بدن را کاملا کوتاه مدت گرفت ولی در طول مدت اقامت بیمار در بیمارستان باید به تدریج مدت این ورزش ها افزایش یابد و در صورت امکان به 20 تا 30 دقیقه در هر نوبت برسد شدت ورزش در ابتدای کار از چیزی حدود 40 تا 60 درصد از ظرفیت عملی که برای بیمار به اثبات رسیده یا تخمین زده شده است شروع می شود اما مبنا قرار دادن تعداد ضربان قلب، برای بیمارانی که از داروهای محدود کننده ضربان قلب استفاده می کنند. ممکن است گمراه کننده باشد مبنای قابل اعتماد در این موارد، تعداد 10 تا 20 ضربان بیش از تعداد ضربان قلب در حالت آرامش به صورت ایستاده است.

در بعضی موارد ممنوعیت شروع یک برنامه ورزشی برای کسانی که بیماری عروق کرونر دارند حائز اهمیت است که در این بیماران تجویز ورزش باید حتما تحت نظر پزشک متخصص و بررسی کامل  تائید آن انجام شود.

موارد ممنوعیت شروع ورزش برای مبتلایان به بیماری عروق کرونر

درد ناپایدار در قفسه صدری(Unstable angina)

فشار خون بالا (هیپرتانسیون)

تهیه شده توسط انجمن علمی توانبخشی قلبی عروقی ریوی ایران

عبارات کلیدی تبلیغاتی این مقاله عبارتند از: قیمت دوچرخه ثابت، قیمت تردمیل، قیمت ویبراتور، قیمت استرایدر، قیمت الپتیکال


کلمات کلیدی:  انجمن علمی توانبخشی قلبی عروقی ریوی ایران، قیمت دوچرخه ثابتقیمت تردمیل- قیمت ویبراتور- قیمت استرایدر- قیمت الپتیکال

 

 

                                                                                                                                                

 

 

 

 

 

 

 


اشتراک گذاری:      فیسبوک -  تویتر -  لینکدین -  گوگل پلاس