فشار خون بالا (هیپرتانسیون) 

 

 

  فشار خون بالا (هیپرتانسیون)

فشار خون

ایده آل

طبیعی

طبیعی بالا

فشار خون بالا

سیستول (میلی مترجیوه)

کمتر از 120

کمتر از 130

130-139

140 و یا بیشتر

دیاستول (میلی متر جیوه)

کمتر از 80

کمتر از 85

85-90

90 و یا بیشتر

 

فشار خون بالا یک مشکل اساسی برای سلامت انسان ها در تمام جهان است گاهی به آن قاتل بی صدا هم می گویند. چون معمولا هیچ علامتی ندارد و در همین زمان می تواند آسیب جدی به بدن وارد کند این بیماری می تواند عامل اصلی در سکته مغذی، بیماری های قلبی، نارسائی قلب، بیماری کلیه و کوری باشد. فشار خون بالا، احتمال بیماری قلبی را سه برابر، سکته مغذی را هفت برابر و نارسایی قلبی را شش برابر می کند.

شناسایی آن فقط با اندازه گیری فشار خون ممکن است و حدود یک سوم از کسانی که فشار خون بالا دارند، از وجود آن بی اطلاعند، خوشبختانه این بیماری قابل کنترل است. با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و ورزش به مقدار زیادی می توانید فشار خون خود را پایین بیاورید . اگر فشار خون شما مساوی و یا بالاتر از 140 روی 90 میلی متر جیوه است، شما مبتلا به فشار خون بالا هستید و احتمالا رژیم غذایی شما، پرچربی و پرکالری است و فعالیت بدنی زیادی هم ندارید. اگر سیگار هم می کشید، خطر بیماری های قلبی و عروقی در شما خیلی زیاد است. فشار خون بالا، برای بدن شما ضرر دارد. چون باعث می شود که قلب بیشتر از حد نرمال کار کند و در نتیجه قلب و سرخ رگ ها بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند. اگر فشار خون بالا درمان نشود، قلب باید با قدرت بیشتری کار کند تا اکسیژن را به سراسر بدن برساند زمانی که قلب برای یک مدت طولانی پرکارتر باشد بزرگ و ضعیف می شود و جدار سرخ رگ ها هم به تدریج ضخیم و سفت می شود.

اعداد فشار خون به چه معنی هستند؟

عدد اول که بزرگتر هم هست، فشار سیستول نام دارد و بیانگر فشاری است که قلب در زمان انقباض برای راندن خون به طرف جلو ایجاد می کند. عدد دوم، فشار دیاستول است و بیانگر فشار خون در زمان استراحت قلب، بین دو ضربه است برای مثال اگر فشار خون شما 120 روی 80 میلی متر جیوه باشد، یعنی فشار سیستول شما 120 و فشار دیاستول 80 میلی متر جیوه است

در بزرگسالان طبق تعریف فشار خون بالا زمانی است که فشار سیستول 140 میلی مترجیوه یا بیشتر و فشار دیاستول 90 میلی متر جیوه یا بیشتر از آن باشد.

علل فشار خون بالا

علل واقعی فشار خون بالا در بسیاری از موارد مشخص نیستند ولی بعضی از عوامل خطرساز، احتمال ابتلا به پرفشاری خون را افزایش می دهند از میان این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-      ژنتیک

2-      نژاد ( در سیاهان آمریکا بیشتر دیده می شود)

3-      جنس ( در سن کمتر از 55 سال، مردان بیشتر از زنان مبتلا می شوند ولی در سنین بالای 75 سال زنان بیشتر مبتلا می شوند)

4-      چاقی و اضافه وزن

5-      مصرف الکل و نمک زیاد

6-      کم تحرکی

7-      دیابت، ابتلا به نقرس، بیماری های کلیه و سابقه خانوادگی فشار خون بالا

8-      سن ( در سنین بالاتر، احتمال ابتلا به فشار خون بالا بیشتر می شود)

9-      بعضی داروها و قرص های ضد بارداری

هیچ کس دقیقا نمی داند که چه فشار خونی برای بدن ایده آل است به نظر می رسد فشار سیستول کمتر از 120 و فشار دیاستول کمتر از 80 بهترین مقدار برای سلامتی باشد بر اساس آخرین توصیه های کمیته ملی پیشگیری، تشخیص و درمان فشار خون بالا در آمریکا، هر فرد بزرگسال که فشار خون سیستولیک بین 139-130 و فشار خون دیاستولیک بین 89-85 دارد باید سعی کند تا فشار خون خود را به کمتر از 120 روی 80 نگه دارد در این مرحله باید از تغییر رژیم غذایی و روش زندگی، توأماً استفاده کرد و نیازی به استفاده از دارو نیست.

توجه داشته باشید برای تعیین این که در کدام یک از گروه ها از نظر فشار خون قرار می گیرید (ایده آل – طبیعی – طبیعی بالا و بالا ) باید در چند نوبت جداگانه فشار خون خود را در زمان استراحت اندازه بگیرید و بالاترین عدد سیستول و یا دیاستول را ملاک قرار بدهید.

مثلا اگر فشار خون شما 120 روی 86 است، شما در گروه طبیعی بالا قرار می گیرید. چون فشار دیاستول شما 86 است اگر فشار خون شما 134 روی 80 باشد باز هم در گروه طبیعی بالا قرار می گیرید. برای بیماران دیابتی و یا کسانی که سایر عوامل خطر برای بیماری های قلبی- عروقی را دارند فشار خون بهتر است کمتر از 135 نگه داشته شود. نشان داده شده،

کسانی که فشار خون آنها در حدود طبیعی بالا است نسبت به گروهی که فشار خون ایده آل دارند، 5/1 تا 5/2 برابر، بیشتر در معرض بیماری های قلبی و عروقی و مرگ در ده سال آینده قرار دارند.

چند توصیه برای بیمارانی که فشار خون بالا دارند و یا در معرض فشار خون بالا هستند.

1)      کاهش وزن- کاهش وزن متوسط می تواند سبب کاهش فشار خون شود و یا از افزایش آن جلوگیری کند. بهترین وضعیت، حفظ BMI ( اندکس توده بدن)بین 30/18 تا 9/24 است بر اساس یک مطالعه، کاهش وزن در حدود 5/3-3 کیلوگرم، فشار خون بالا را 21% کاهش می دهد.

2)      محدودیت نمک- مصرف نمک به میزان کمتر از 5/1 گرم در روز می تواند سبب کاهش فشار خون بالا شود. مصرف میوه و سبزی به مقدار زیادی به این مسئله کمک می کند. توجه داشته باشید که محدودیت شدید نمک در زنان حامله، ورزشکاران ، کارگران، و کسانی که در آب و هوای گرم فعالیت و تعریق شدید دارند، عاقلانه نیست.

3)      افزایش فعالیت بدنی – ورزش های هوازی اگر به طور منظم انجام شوند، مثلا پیاده روی تند به مدت حداقل 30 دقیقه در بیشتر ایام هفته، فشار خون را کاهش می دهد

4)      مصرف مکمل های پتاسیم – در بیماران با فشار خون بالا مصرف پتاسیم به میزان کافی (حداقل 3500 میلی گرم در روز)، به کاهش فشار خون کمک خواهد کرد مصرف پتاسیم در افراد مبتلا به نارسایی کلیه ممکن است خطرناک باشد

بیماران مبتلا به فشار خون  خفیف تا متوسط می توانند به ورزش های دینامیک بپردازند، اما واکنش این بیماران در مقایسه با افرادی که فشار خون نرمال دارند متفاوت است این بیماران، افزایش برون ده قلب بیشتری لازم دارند و فشار سیستولیک و دیاستولیک بیشتری را متحمل می شوند. ولی کسانی که فشار خون بالا و شدید دارند در پاسخ به ورزش دچار کاهش برون ده قلب می شوند زیرا که حجم خون در هر ضربه  قلب آنان کفایت لازم را ندارد. انجام ورزش های ایزومتریک در این بیماران فشار سیستولیک و دیاستولیک بیشتری ایجاد می کنند.

کالج طب ورزشی آمریکا، برای کسانی که فشار خون دارند فقظ تمرینات ورزشی روزانه را آن هم  در حد متوسط توصیه می کنند، یعنی لا اقل 4 بار در هفته ورزش کردن که مدت آن بتدریج افزایش یابد و به 30 تا 60 دقیقه برسد را حد قابل قبول می داند شدت حرکات را می شود بین 40 تا 65 درصد از محدوده ی حداکثر ظرفیت کاری قلب تعیین کرد. اما ورزش های با شدت بالاتر و نیز همه ورزش های قدرتی با شدت متوسط و شدید اکیداً منع شده اند. بنابراین ورزش های مقاومتی ملایم را می توان بطور عمومی و با اطمینان، همراه با یک برنامه آئروبیک اجرا کرد، خصوصا اگر مقاومت آن کم و تکرار آن زیاد باشد.

همیشه لازم است، مدت زمان کافی برای گرم کردن و خنک کردن بدن در هر نوبت ورزش گنجانده شود، اما در مورد این دسته از بیماران چون اغلب از داروهایی استفاده می کنند که ممکن است باعث افت فشار خون پس از ورزش شوند بخصوص رعایت مدت خنک کردن بدن اهمیت بیشتری دارد.

 

 تهیه شده توسط انجمن علمی توانبخشی قلبی عروقی ریوی ایران

عبارات کلیدی تبلیغاتی این مقاله عبارتند از: قیمت دوچرخه ثابت، قیمت تردمیل، قیمت ویبراتور، قیمت استرایدر، قیمت الپتیکال


کلمات کلیدی:  انجمن علمی توانبخشی قلبی عروقی ریوی ایران، قیمت دوچرخه ثابتقیمت تردمیل-قیمت ویبراتور- قیمت استرایدر- قیمت الپتیکال

 

 

 

 

 

 

 


اشتراک گذاری:      فیسبوک -  تویتر -  لینکدین -  گوگل پلاس